Partnerstvo sociálnej inklúzie
okresov Stropkov a Medzilaborce


psistropkov@gmail.com

Pripravujeme novú webovú prezentáciu - oznamy nájdete aj na : psispml.webnode.sk


Hlavná stránka

Aktuality

Fotogaléria

Komunikačné aktivity
 


Partnerstvo sociálnej inklúzie informuje

 

Sociálna inklúzia - sociálne začlenenie

Pojem sociálna inklúzia označuje stav jednotlivca, skupiny alebo miestneho spoločenstva, umožňujúci ich účasť na živote celej spoločnosti, resp. vytvorenie alebo umožnenie dostatočného prístupu k spoločenským inštitúciám, ktoré zabezpečujú vzdelanie, zdravie, ochranu a základný blahobyt.

Opakom je sociálna vylúčenosťfakticky znamená život v chudobe, bez účasti na trhu práce, bez primeraného bývania, bez dostatočného príjmu, obvykle v izolácii či malej skupine podobne deprivovaných ľudí, pohybujúcich sa na okraji spoločnosti. Dlhodobý pocit, že človek nemá v spoločnosti miesto, je zdrojom chronického stresu. Jeho príčinami  môžu byť nízke sebavedomie, nedokončené vzdelanie, nedostatočné sociálne zručnosti, zlé telesné a duševné zdravie, neprimerané bývanie, vysoký vek, miestna vysoká úroveň kriminality, nefunkčnosť rodiny, závislosť od návykových látok, nezamestnanosť, chýbajúce zdravotné alebo sociálne poistenie. Sociálna vylúčenosť  zahŕňa nielen ekonomickú, ale aj sociálnu, politickú a kultúrnu perspektívu.

Sociálna inklúzia, začlenenie znevýhodnených občanov, skupín, spoločenstiev sa zvyčajne dosahuje špeciálnymi programami v rámci štátnej sociálnej politiky. Realizátorom takýchto programov je aj Fond sociálneho rozvoja. Sociálna inklúzia sa ako pojem často vyskytuje aj v dokumentoch EÚ a  priamo sa premieta do finančných mechanizmov. Sociálna inklúzia má byť v Európe dosiahnutá podporou práce, vytváraním pracovných príležitostí, zlepšovaním dostupnosti práce a podporou vzdelávania.

(Fond sociálneho rozvoja: Úvod do štandardov terénnej sociálnej práce v obci s osobitným zreteľom na prácu s vylúčenými komunitami.)

 

Lokálne partnerstvá sociálnej inklúzie

Lokálne partnerstvá sociálnej inklúzie (ďalej LPSI) vznikli ako jeden z nástrojov  Fondu sociálneho rozvoja (ďalej FSR) smerujúcich k napomáhaniu odstraňovania chudoby. FSR je organizácia založená za účelom znižovania rizika sociálneho vylúčenia, k čomu podporuje vznik projektov, ktoré vytvárajú cestu na zaradenie sa do spoločnosti tým, ktorých chudoba vytlačila až na jej okraj.

Partnerstvá FSR založené na úrovni krajov, okresov a obcí sú tvorené na základe skúsenosti z práce partnerstiev v Európskej únii ako efektívneho prostriedku riešenia sociálnych otázok a problémov.

Partnerstvo  je nový spôsob práce, ktorý s pomocou partnerov vo verejnom, súkromnom aj treťom sektore kumuluje  snahu, vedomosti a skúsenosti ľudí, ako aj nástroje, ktorými zainteresované strany a podporovatelia dosiahnu oveľa viac ako by dokázali, pokiaľ by pracovali sami. Umožňuje, aby aktívni občania a miestne komunity spoločne riešili otázky, pričom uplatňuje spôsob práce „zdola nahor“.

Základné princípy LPSI, ktorými sa riadi pri svojej činnosti, sú spájanie a sieťovanie aktívnych členov, aktívne zapájanie cieľových skupín do rozhodovacích procesov, podpora zlepšovania životných podmienok ľudí ohrozovaných chudobou a sociálnym vylúčením, hľadanie nových inovačných prístupov riešenia otázok sociálnej exklúzie, stimulovanie ekonomickej aktivity, koordinácia existujúcich verejných, súkromných a dobrovoľníckych organizácií na miestnej a lokálnej úrovni.

Budovanie efektívnych LPSI je náročná a zložitá práca, účasť na partnerstve a výsledky sociálnej inklúzie sa nedosiahnu samé, je nutné odhodlanie a iniciatíva každej zainteresovanej strany.

 

VLADO OLÁH

o jednom z najznámejších a najuznávanejších Stropkovčanov


          Narodil sa 22. mája 1947 v Stropkove. Jeho matka pracovala na stavbe a preto sa na jeho výchove podieľali jeho starí rodičia, ktorí boli negramotní. Aj napriek tomu sa veľmi rád učil, chcel ukázať nerómskym spolužiakom, že aj Róm sa dokáže učiť a byť v tom dobrý. Na základnej škole patril medzi najlepších z triedy. Vyštudoval strednú školu tankových technikov vo Výškové, neskôr si doplnil maturitu v tomto istom odbore v Nitre. Neskôr študoval filozofickú fakultu odbor výchova a vzdelávanie dospelých. Keď sa odsťahoval do Prahy, dostal sa na Karlovu univerzitu, kde študoval teológiu, ktorú však zo zdravotných dôvodov v treťom ročníku prerušil. Mal pred sebou už len posledný rok štúdia a jej nedokončenie ho mrzí až dodnes. Od roku 1986 žije s rodinou v Prahe. Toho času sa venuje rôznym kultúrno-spoločenským aktivitám. Je jedným z najuznávanejších rómskych básnikov a aktivistov v Českej republike, je prvým rómskym básnikom, ktorý bol v roku 2006 prijatý do Obce spisovateľov Českej republiky. Na seminári v rámci Svetového rómskeho festivalu Khamoro Vlada Oláha ocenil i exprezident Medzinárodnej rómskej únie JUDr. Emil Scuka. Nazval ho najväčším rómskym básnikom. To, že jeho básnické zbierky vychádzajú s finančnou podporou hlavného mesta Prahy, je dôkazom jeho básnických kvalít i spoločenskej prospešnosti. Doteraz vydal štyri básnické zbierky. Je nositeľom Literárnej ceny Mileny Hübschmannovej za obrovský prínos do rómskej literatúry. Zapojil sa do rómskych etnoemancipačných aktivít. Za najdôležitejší považuje zrod rómskeho kresťanského a vzdelávacieho združenia Matice rómskej v roku 1990, ktorého je predsedom. Toto združenie vydáva knihy, usporadúva tábory pre rómske deti zo sociálne slabých rodín, organizuje poznávacie zájazdy, besedy, diskotéky. Venuje sa prekladaniu Biblie do rómčiny a po rómsky píše i kresťanskú poéziu. Bol pri vzniku Rómskej občianskej iniciatívy (ROI). Nestal sa však jej členom. Od začiatku tvrdil, že ROI je zostavená z rôznych ľudí najrôznejšieho zmýšľania a vzdelania a mnohým jej členom ide len o to, aby sa lepšie presadili v spoločnosti. Prešiel mnohými združeniami: Česky helsinský výbor, nadácia Nová škola, komisia Ekumenickej rady Cirkvi pre rómsku problematiku, Medzinárodná organizácia pre evanjelizáciu a pastoráciu Rómov, Spoločnosť odborníkov a priateľov Múzea rómskej kultúry, a ešte iné. V súčasnosti je na invalidnom dôchodku a stará sa o svoju postihnutú dcéru.

 

 

Rómske komunitné centrum

 

Rómske komunitné centrum vzniklo na prelome rokov 2001-2002 ako jedno z mnohých zariadení Arcidiecéznej charity Košice. Pri zrode myšlienky založiť v Stropkove RKC stála rehoľná sestra Bernadetta Malíková, ktorá sa v tomto období začala viac venovať práci s Rómami priamo v rodinách v osade. Išlo hlavne o prácu s deťmi v jednotlivých krúžkoch (výtvarný, tanečný, krajčírsky, doučovanie žiakov a pod.). S pribúdajúcimi priestormi sa mohlo rozširovať i pole pôsobnosti. Začalo sa s organizovaním aj väčších podujatí v rámci RKC (vianočné akadémie, Mikulášske programy pre deti, vystúpenia tanečných skupín a pod.), ale najdôležitejšou súčasťou práce zostávala katechéza, príprava na rómske sv. omše. Dnešné centrum má sídlo na ulici Mlynskej v Stropkove. K dispozícii máme do októbra budúceho roka dve budovy, ktoré sa v plnej miere využívajú na prebiehajúce aktivity. Cieľom činnosti je zlepšenie života rómskej komunity žijúcej v našom meste, zvýšenie ich zodpovednosti za vlastný život. Snažíme sa o zlepšenie komunikácie medzi majoritou a minoritou navzájom. Rôznymi voľno-časovými aktivitami a programami chceme predchádza a zabraňovať vzniku negatívneho správania sa detí a mládeže. Počas dňa a popoludní k nám prichádzajú malé deti v predškolskom veku, nimi nazývaná škôlka. Tieto deti sa snažíme naučiť hlavne komunikovať a rozpráva slovenským jazykom, keďže mnohé to nevedia, či rozvíja u nich základnú motoriku jednoduchým kreslením, rozoznávaním farieb alebo sa len tak spolu hra, aby sme aj takto dopomohli k ľahšej adaptácii na školské prostredie.                                                 

V RKC kladieme veľký dôraz na vzdelávanie, podnecujeme rodičov, aby v tom podporovali svoje deti, lebo vzdelanie je významnou cestou k zlepšeniu podmienok ich budúceho života. V poobedňajších hodinách prebieha aj doučovanie detí s nepriaznivým školským prospechom, ktorý sa zo všetkých síl spoločným úsilím snažíme vylepšiť. Pre deti, ktoré sa najviac a najčastejšie angažujú a zapájajú do činnosti v jednotlivých krúžkoch, organizujeme rôzne jednodňové podujatia, napr. karnevaly, vianočné posedenia, Deň detí, opekačky, výlety do blízkeho okolia, tábory a poznávacie výlety. Jednotlivé aktivity v centre sú rozdelené na jednotlivé dni, aby si tu mohol každý nájsť to svoje, čo mu najviac vyhovuje. Pre deti a mládež od 5 do 18 rokov tu ponúkame tanečné súbory so zameraním na moderné i rómske a ľudové tance. Tieto tanečné krúžky sú najviac a najpravidelnejšie navštevované.

Spevácky krúžok vznikol a doteraz funguje pre deti rôzneho veku, ktoré radi spievajú hlavne piesne s gospelovým zameraním. Dievčatá z tohto speváckeho účinkujú a spievajú viac-menej pravidelne na rómskych svätých omšiach každú sobotu v kláštornom kostole. S našou dobrovoľníckou Lenkou Matkobišovou už počas svojho trvania nacvičili množstvo pekných pesničiek i akadémií aj pri rôznych iných spoločenských a kultúrnych podujatiach. Nácviky pesničiek na rómske omše sú spojené vždy s katechézou, ktorá je prispôsobená aj na vekové zloženie detí a mládeže aj na jednotlivé cirkevné sviatky a slávenia týchto sviatkov. Cez pôstne obdobie sa modlievame v piatok krízové cesty, v máji Litánie a v októbri sv. ruženec. Deti, ktoré sa nevedia vôbec modli učíme aspoň základné modlitby, aby sa vedeli modliť vlastnými slovami, ak im robí problém naučiť sa jednotlivé modlitby.

Keďže rómske deti veľmi rady kreslia a sú veľmi kreatívne, dostávajú priestor vo výtvarnom krúžku. Tu svoje nadanie a neopakovateľné farebné videnie sveta môžu so všetkou nápaditosťou podľa na papier. Športové aktivity sú rozdelené do viacerých vekových kategórií, lebo radi si zašportujú aj dospelí chlapi či ženy. Priamo v RKC funguje stolnotenisový krúžok pre chlapcov i dievčatá. Futbal, ako neodmysliteľná súčasť športového života, hrajú v jednotlivých kategóriách chlapci, muži i ženy.

Vedúci každého tanečného súboru, spravidla Róm, je zodpovedný za prácu v tomto krúžku, dochádzku detí, motiváciu detí i jednotlivé nácviky.

V priestoroch RKC nacvičuje aj hudobná skupina Maxton za vopred dohodnutých podmienok, ktoré ich nepriamo vedú k zodpovednosti. Jednou z hlavných náplní je sociálne poradenstvo, kde RKC výrazne spolupracuje pri riešení problémov s terénnymi sociálnymi pracovníkmi, ktorých kancelária sa nachádza v priestoroch RKC. Okrem uvedených aktivít spolupracujeme s ďalšími inštitúciami a organizáciami na nás alebo ich podnet. Veľmi vítanou je spolupráca s OZ Ohnivé srdce lásky, ABC CVC Stropkov, Potravinovou bankou Slovenska i Českou potravinovou bankou, alebo našimi zariadeniami Arcidiecéznej charity Košice a pod.

V nasej práci s touto cieľovou skupinou by sme chceli pokračovať čo najdlhšie a prichádza stále s novými nápadmi, ktoré by pomohli pri riešení jednotlivých problémov.

 

 

Šatník

 

          Prostredníctvom OZ Ohnivé srdce lásky a Rómskeho komunitného centra je v Stropkove už niekoľko rokov prevádzkovaný tzv. šatník pre rodiny v hmotnej núdzi. Ten môže fungovať len s výraznou pomocou darcov z okolia Stropkova, ale predovšetkým darcov zo zahraničia, ktorí nám počas celého roka pomáhajú aj pri realizovaní ďalších našich aktivít.

          Priestory šatníka sa nachádzajú na Šarišskej ulici v Bielom dome (vchod z boku). Šatník je rodinám v hmotnej núdzi prístupný raz do týždňa a to v utorok od 9.00 do 15.00 hod. Šatstvo je v ňom dopĺňané podľa aktuálnych možností a ročného obdobia. Okrem ošatenia vieme sprostredkovať darovanie hračiek, detských potrieb, obuvi. Podporu okrem cieľovej skupiny Rómov chceme poskytnúť aj ďalším rodinám zo Stropkova a okolia, ktoré by takúto pomoc privítali. Z tohto dôvodu sme o po- moc už pred časom požiadali ÚPSVaR Stropkov, kde nám vyšli v ústrety a našu myšlienku podporili. Preto dávame do pozornosti opäť, že v spolupráci s referentmi Oddelenia pomoci v hmotnej núdzi môžeme túto ponúknuť pomoc rodinám mimo rómskych lokalít. Ide o rodiny rozhodnutím ÚPSVaR posudzované v hmotnej núdzi, či rodiny, ktoré poberajú výživné na deti. V prípade záujmu je možné sa obrátiť na pracovníkov tohto oddelenia a požiadať o sprostredkovanie uvedenej pomoci cez naše občianske združenie. Aj takouto aktivitou chceme v rámci našich možností prispieť k pomoci a skvalitňovaniu sociálnej situácie rodín a jednotlivcov v našom regióne.

          Naša skúsenosť s prevádzkou šatníka za niekoľko rokov je taká, že o šatstvo, predovšetkým aj niekoľko desaťročí staré, konkrétne - staré pletené svetre, mužské obleky, dámske kostýmy, sviatočné oblečenie pre dospelých a pod. - nie je záujem. Uvedený odev sa nám preto hromadí a je problém s jeho spotrebovaním, zničením, pretože jeho odvoz je problematický a finančne nákladný (v súčasnosti to činí 150 Eur za jeden veľký kontajner). Nakoľko pokrytie takýchto nákladov nie je v našich silách, nemôžeme fungovať ako zber druhotných surovín. Hľadali sme záujemcov o spomínané šatstvo vo viacerých domovoch sociálnych služieb, v iných podobných zariadeniach, v zahraničí na misiách - je to však tovar, ktorý je prebytkový a nepotrebný. V tomto smere ho nemáme komu darovať. Prosíme preto darcov, aby boli v tomto smere chápaví a zhovievaví a ak vedia vyššie spomenuté šatstvo ponúknuť, rozdať jednotlivcom a rodinám, ktoré šatstvo potrebujú, nech tak sami urobia.

 

 

Rozhovor s terénnymi sociálnymi pracovníkmi Evou Olachovou a Jozefom Goroľom.

 

Vieme, že vo svojom zamestnaní pôsobíte ako terénni sociálni pracovníci Mesta Stropkov.  Koľko rokov už vykonávate túto funkciu?

Evka: V tejto oblasti pracujem už 3 roky. Zo začiatku to bolo trošku ťažšie, pretože to bolo moje prvé skutočné zamestnanie, ak nepočítam podnik Tesla a.s., kde som bola zamestnaná len 3 týždne. Jožko: Mesto Stropkov sa v r. 2005 zapojilo do projektu terénnej sociálnej práce, takže pôsobím v tejto oblasti od júna 2005 až doteraz.

 

Ako Vás ako Rómov pôsobiacich v sociálnej oblasti vnímajú samotní Rómovia?

Evka: Už som to spomínala pri prvej otázke, bolo to trošku ťažšie na začiatku, vôbec som netušila do čoho idem, ale vedela som, že nechcem ostať „zahrabaná v osade“, kde okrem výchovy detí a starostlivosti o domácnosť som nemala žiadnu inú náplň. Chcela som niečo iné, než moje rovesníčky, alebo ženy v osade. Chopila som sa prvej príležitosti, ktorá sa mi naskytla a ktorú mi poskytli moji terajší kolegovia z centra, ktorí už v tejto oblasti pôsobili a niekedy som bola aj ich klientkou ja sama. Pomohli ma pripraviť sa na výberové konanie, ktoré sa konalo na meste. Síce to nedopadlo hneď tak, ako som chcela, pretože som bola prvá

náhradníčka v prípade, že sa uvoľní nejaké miesto, ale neskôr to vyšlo. A ako ma vnímajú Rómovia? Spočiatku ani neverili, že som riadne zamestnaná a mysleli si, že som len na aktivačných prácach. Rómovia ma hneď ako terénnu pracovníčku neprijali. Musela som si nájsť k nim cestu, aby mi dôverovali, ale neskôr som už mala aj zopár svojich tzv. klientov, ktorí mi verili a chceli, aby som im pomohla riešiť ich problémy len ja. Samozrejme, že tu bola aj závisť z ich strany a nie vždy to bolo jednoduché, aj som si niekoľko krát povedala, že končím, veď práca s ľuďmi je veľmi ťažká, ale vydržala som to a som rada, že robím práve túto prácu.

Jožko: Keď som začínal v tejto práci, nemal som u Rómov veľkú dôveru. Ale pomaly a postupne klienti zisťovali, že to čo robím, robím naozaj pre nich. Pomaly sa naše vzťahy upravili, keď z ich pohľadu bolo za mnou vidieť aj nejaké výsledky.

 

V minulom roku ste nastúpili na VŠ Sv. Alžbety, na štúdium sociálnej práce, čo vás k tomu viedlo?

Evka: Klamala by som, keby som povedala, že vyššie finančné ohodnotenie ma nezaujímalo, keďže som mala možnosť štúdiom na vysokej škole postúpiť na inú pozíciu, ale nebolo to len o peniazoch. Už skôr som sa zahrávala s myšlienkou ísť študovať na nejakú výšku a aj moji kolegovia ma dosť prehovárali, že mám nato, ísť študovať a keď sa mi naskytla príležitosť, tak som dlho neváhala a prihlásila som sa a vyšlo to a prijali ma. Chcela som zistiť, aké to je, byť vysokoškoláčkou a celkom sa mi to páči. Pravdaže, som ešte len na začiatku, uvidíme ako to celé dopadne.

Jožko: Okrem toho, že som chcel ísť študovať to bola aj podmienka FSR, ktorý projekt komunitnej sociálnej práce realizuje. Takže som si podal prihlášku, prijali ma.

 

Aké sú Vaše doterajšie študijné výsledky?

Evka: Nie je to až také zlé, ako som si to predstavovala. Celkom mi to ide. Mám už niekoľko skúšok celkom úspešne za sebou.

Jožko: Študijné výsledky? Myslel som si, že to bude väčší problém, ale zatiaľ je to dobré. Ešte musím absolvovať 3 skúšky a zimný semester v tomto ročníku bude za mnou.

 

Ako zvládate naraz prácu a štúdium?

Evka: Tak toto je asi najväčší problém. Nejde tu len o prácu a štúdium, mám aj rodinu, o ktorú sa musím postarať. Mám dve deti. Dcéra chodí do tretieho ročníka na ZŠ. A syn navštevuje škôlku, takže je to dosť náročné, ale manžel mi pomáha a aj moja rodina.

Jožko: Človek si jednoducho musí rozdeliť čas tak, aby to všetko stíhal. Okrem štúdia a práce je to v tom zarátaná samozrejme aj rodina.

 

 

V mestách Stropkov a Medzilaborce pôsobia terénny sociálny pracovníci, ktorí vykonávajú svoju prácu priamo v teréne ... od roku 2005

 

Terénna sociálna práca je práca s klientom, predovšetkým v podmienkach mimo inštitúcie (zariadenia). Usiluje sa dostať k cieľovým skupinám, preniknúť na miesta, kde sa prevažne zdržujú, žijú – čo najbližšie k ich prirodzenému prostrediu. V tejto súvislosti môžeme hovoriť o vyhľadávacej, sprevádzajúcej a mobilnej sociálnej práci. Nie je založená na spôsobe, kde sa počíta s aktivitou jednotlivca v smere, že by mal sám prísť do inštitúcie a vyhľadať pomoc či aktivitu. Jej princíp spočíva v tom, že terénny pracovník vychádza z inštitúcie za jednotlivcom, alebo skupinou do jej prirodzeného prostredia. Podstatou činnosti práce terénneho sociálneho pracovníka je orientácia na prácu s minoritou ohrozenou viacnásobným sociálnym vylúčením. Svoje aktivity smeruje k jednotlivcom a rodinám z tejto komunity so zámerom skvalitniť a zlepšiť ich život a to prostredníctvom mapovania terénu pre získanie relevantných informácií o spôsobe života vylúčenej komunity, vyhľadávaním sociálne vylúčených klientov, ktorí nemajú schopnosť, resp. stratili zručnosť na riešenie svojich sociálnych problémov, sprostredkovanie kontaktov s oficiálnymi inštitúciami, poskytovanie poradenstva pri osobných problémoch, krízovej intervencie v ťažkých životných situáciách. Ďalej sú to aktivity zamerané na podporu a posilňovanie sebavedomia, zodpovednosti a mnohé ďalšie, čím sa snaží zmierňovať proces vyčlenenia zo spoločnosti. Terénnu sociálnu prácu preto možno považovať aj za akýsi tmel spájania majority s minoritou, prostriedok začlenenia týchto vyčlenených skupín do spoločnosti.

            Projekt terénnej sociálnej práce sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť sociálna inklúzia.